آیا تا به حال خواسته ای از رایانه داشته اید ؟

چگونه می توانیم با کامپیوتر صحبت کنیم ؟

با توجه به روند پیشرفت علم نیاز است با کامپیوتر رابطه نزدیک تری داشته باشیم . برای رسیدن به این هدف ، در قدم اول نیاز است تا زبان کامپیوتر را فرا بگیریم تا بتوانیم با آن صحبت کنیم.

کامپیوتر یک نوع ماشین است و زبان انسان را نمیفهمد.همانطور که ما برای ارتباط با یکدیگر نیاز است تا با زبان خاصی با هم صبت کنیم ، برای برقراری ارتباط با کامپیوتر نیز نیاز است تا زبان او را بیاموزیم.

با کمک برنامه نویسی می توانیم خواسته هایمان را با کامپیوتر درمیان بگذاریم .

هدف اصلی از ارائه این دوره آموزشی، آموزش برنامه نویسی به نوجوانان و افراد مبتدی بوده است. در این قسمت، قصد داریم که یک معرفی جامع از این زبان برنامه نویسی جالب داشته باشیم. با ما همراه باشید.

مایکروسافت اسمال بیسیک (Microsoft Small Basic) یک نسخه ساده شده از زبان برنامه نویسی بیسیک (BASIC) است، که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده ست و بیشتر برای افرادی طراحی شده است که، در زمینه برنامه نویسی مبتدی هستند. این زبان برنامه نویسی، فقط شامل ۱۴ کلمه کلیدی است و نرم افزار مربوط به محیط برنامه نویسی این زبان، بسیار کاربرپسند و ساده است.

 

 

 زبان برنامه نویسی اسمال بیسیک (بیسیک کوچک) برای نخستین بار، در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ میلادی و توسط مایکروسافت معرفی شد و برای استفاده نهایی، در ۱۳ ژوئن سال ۲۰۱۱ منتشر گردید، که در آن زمان، تعدادی فایل های راهنمای تدریس و آموزش کار با این زبان نیز، به صورت همزمان بر روی MSDN ارائه شدند.

 این زبان برنامه نویسی توسط Microsoft DevLabs و به عنوان یک پیش نمایش فناوری توسعه داده شد، که حال کار این گروه، در سال ۲۰۰۸ ارائه شد. مخاطبان و کاربران اصلی این زبان برنامه نویسی، افرادی هستند که می خواهند برنامه نویسی را یاد بگیرند و قبلا هیچ تجربه ای در این خصوص نداشته اند. از این رو، هم کودکان و نوجوانان، و هم بزرگسالان مبتدی می توانند از این زبان برنامه نویسی استفاده نمایند و وارد دنیای برنامه نویسی شوند. در میان استفاده کنندگان این زبان برنامه نویسی، حتی افرادی در سن ۸ سالگی مشاهده می شوند که پس آموزش این زبان، به راحتی توانسته اند به سمت زبان های برنامه نویسی سطح بالاتر، مانند ویژوال بیسیک (Visula Basic) کوچ کنند و از ویژوال استدیو اکسپرس (Visula Studio Express) استفاده نمایند.

 

 

 

نخستین گروهی که به صورت آزمایشی از این زبان برنامه نویسی استفاده نمودند، عده ای دانش آموزش مقطع راهنمایی بودند، که والدین اکثر آن ها، از کارمندان مایکروسافت هستند. همچنین، در یک کارگاه آموزشی عملی، از این زبان برنامه نویسی برای آموزش برنامه نویسی به ۲۵ دختر نوجوان، که در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل بودند، استفاده شد. نتیجه همه این آزمایش ها، حاکی از کارایی این زبان، برای آموزش مبانی برنامه نویسی و برنامه سازی، به کودکان و نوجوانان است.

این زبان برنامه نویسی، شامل همه مولفه های لازم برای پیاده سازی انواع الگوریتم های محاسباتی و نرم افزارهای کاربردی است. به ویژه از نظر ساختار زبانی، با این حال که این زبان برنامه نویسی فقط شامل ۱۴ کلمه کلیدی است، اما یک زبان کامل است. این زبان برنامه نویسی، امکان پیاده سازی انواع شرط ها، انواع حلقه های تکرار، زیر برنامه ها، آرایه ها، برنامه های متنی و گرافیکی، رابط های گرافیکی کاربری (GUI) را دارد. به ویژه که، این زبان هر چند قابلیت های برنامه نویسی شیئ گرا را ندارد، اما بخش زیادی از قابلیت های آن، به شکل شیئ گرا، و از طریق کلاس های از پیش تعریف شده در دسترس کاربر قرار داده شده است. این موضوع، باعث می شود که کاربران، با ادبیات و الگوی برنامه نویسی شیئ گرا، آشنا شوند و ورود راحت تری به حوزه برنامه نویسی مدرن داشته باشند.

 

 

 

همچنین این امکان وجود دارد که، با استفاده از زبان های مبتنی بر تکنولوژی Microsoft .NET، (مانند ویژوال بیسیک دات نت و یا سی شارپ)، امکانات اضافی به این زبان برنامه نویسی افزوده شود. در این زمینه، کتابخانه های جالبی توسط کاربران ایجاد شده اند و در وبسایت مایکروسافت و در بخش مربوطه، با سایرین به اشتراگ گذاشته شده اند.

نمونه ای از فعالیت های این دوره های آموزشی

 

  • پیاده سازی یرنامه محاسبه ضریب سلامتی افراد

 

  • طراحی یک ماشین حساب ساده

 

  • پیاده سازی برنامه های موسیقی

 

  • کار بال اشکال گرافیکی و کشیدن نقاشی

 

  • طراحی بازی های ساده کامپیوتری

 

  • و .............

 

امید است در آینده با زبان های برنامه نویسی پیشرفته تری میزبان شما باشیم .